O jediných pravdách

9. 09. 2019 7:06:22
Se vší korektností se do světa vysílá ta správná a jediná pravda. Ta, která míří k dobru všech. A všichni, o jejichž dobro se jedná, jsou povinni se tou pravdou řídit.

Starší generace, která prožila podstatnou část života v socialismu, má jednu velkou výhodu: nevěří nikomu, kdo hlásá dobro pro všechny. Víme, že ten, kdo dobro slibuje, bude jednou na všech požadovat, aby ono dobro – jím nalinkované – bez odporu přijímali. Kdo ne, bude vyobcován nebo aspoň pro začátek řádně zesměšněn a potupen.

Kolem nás zuří válka o klima. Pokud to člověka zajímá (a mělo by), měl by naslouchat vědcům – klimatologům. Ti mohou mít nejrůznější teorie i výsledky (zatím nedlouhých) pozorování. Z nich vyplývají nějaké závěry o stavu a vývoji planety. Ty se mohou shodovat, přibližovat se navzájem nebo se lišit. I pro laika by měl být samozřejmě přístupný přehled těch teorií i závěrů.

Je tu ovšem ještě další vrstva – aktivisté. Ti nejsou ve věci klimatu fundovaní, ale jak z názvu vyplývá, jsou velmi aktivní. Stejně jako v řadě jiných oborů obsahu těch vědeckých poznatků příliš nerozumějí a vybírají si vždy jen pár bodů, které pak mění na hesla. A hesla jsou základem ideologie. Společnost už se pak přestává orientovat ve spleti vědeckých poznatků a je krmena slogany. Je to výhodné pro všechny tři strany; vědci nejsou rušeni, mohou v klidu bádat a psát žádosti o granty. Pro veřejnost je to jednoduché, a tudíž stravitelné. A konečně aktivisté jsou vůdčí silou debaty, která být debatou přestává. A od protestů s transparenty přes neziskovky se posunují na úřednické židle a odtud až k vrcholům politiky.

Najdou se oponenti a šťouralové, kteří odhalí nějaké slabiny a nesrovnalosti. Nebo nějaké podávání pravd bez důkazu. Okamžitě jsou dehonestováni a upozorněni, že přece „téměř všichni vědci tvrdí, že...“, „Kdo tohle nechápe, tak si taky myslí, že Země je placatá“.

Se vší korektností se do světa vysílá ta správná a jediná pravda. Ta, která míří k dobru všech. A všichni, o jejichž dobro se jedná, jsou povinni se tou pravdou řídit.

Jenže ta korektnost zametající diskutující a jejich nevhodné myšlenky někam pod koberec teď už nemá dřívější sílu a drolí se. To je ta zkušenost z komunistického režimu, kdy jste si mohli myslet, co jste chtěli, ale mluvit a jednat jste museli podle ideologického vzorce. Můžete si myslet, že přeháním, že srovnávám nesrovnatelné. Mladí komunisté ve třicátých hlásali dobro pro všechny, aby o dvacet let později posílali lidi jiných názorů na smrt a do kriminálů.

Teď už se mohou říkat i jiné a třeba opačné názory. Ti, co byli v diskusích většinoví, najednou zjišťují, že už jejich jediné pravdy nejsou jediné. Je dovoleno říkat i jiné.
Dokážeme si představit, že by aktivisté rozhodovali, jak má třeba probíhat operace srdce?

Autor: Michal Konečný | pondělí 9.9.2019 7:06 | karma článku: 22.09 | přečteno: 418x

Další články blogera

Michal Konečný

Vlastenectví

Směsice Keltů, Germánů, Západních Slovanů, Židů, Němců, které sem natahali čeští králové, možná i nějaký lovec mamutů, a ještě několik dalších etnik, co vytvořili dohromady český národ. Ten měl dlouhá staletí vůli nezaniknout.

11.9.2019 v 6:40 | Karma článku: 7.90 | Přečteno: 321 | Diskuse

Michal Konečný

Konec víkendu.

Ticho. Málem absolutní. Kolem nepoletují ani vosy ani gripeny. Nezapleskají křídla motýlů ani ve větru plachta, co je na kostele místo střechy. Dokonce ani není slyšet dupání mravenců. Co mám povídat, ticho je ta nejlepší hudba.

2.9.2019 v 6:59 | Karma článku: 5.79 | Přečteno: 132 | Diskuse

Michal Konečný

Teorie poněkud ulítlá.

Zástupy hlupáků věří nejrůznějším konspiračním teoriím. Od vypouštění chemitrails přes informaci, že newyorská dvojčata odpálila CIA, až třeba po přistání na Měsíci, realizované v holywoodském ateliéru.

19.8.2019 v 6:49 | Karma článku: 10.79 | Přečteno: 259 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Nevědecké pohádky moderní vědy I - nekonečno

Fyzika se dostává extrémně daleko od našeho přirozeného světa, a tím se ocitá v oblasti záhad, které je hodně těžké pochopit. Nejednou si s nimi neporadí i ti největší géniové. Pak je ale velmi důležité vyloučit prosté chyby.

16.9.2019 v 9:07 | Karma článku: 37.05 | Přečteno: 1525 | Diskuse

Dana Tenzler

Co si počít, když jste zapomněli, kde máte svou atomovou bombu?

“Kam jsem to jenom dal(a)?” je velice napínavá otázka. O to napínavější, když je ztraceným předmětem... atomová bomba. (délka blogu 10 min.)

16.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 25.00 | Přečteno: 643 | Diskuse

Zdenek Slanina

Fraška na UPOL připomíná, že ochrana akademických whistleblowerů u nás neexistuje záměrně

Univerzita v Olomouci není jen jednou další institucí, kde se provalila hniloba akademických nepřístojností. Stejně jako jinde se tam ani neřešila ochrana akademických whistleblowerů, neb nebyla žádoucí. Naopak nežádoucí byli oni.

15.9.2019 v 15:33 | Karma článku: 28.14 | Přečteno: 4128 |

Dana Tenzler

Proč se podobají tvary stromů a jejich listů?

Staré pravidlo říká, že se tvar stromu a jeho listí navzájem podobají. Z dálky tak lze rozeznat jabloň od hrušně a lípu od javoru. Je to pravda? A pokud ano, proč? (délka blogu 3 min.)

12.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 23.86 | Přečteno: 593 | Diskuse

Jan Fikáček

Richard Feynman o povrchnosti fyziky a matematiky

Fyzici rádi vykládají fyziku jako to nejhlubší lidské poznání. Jenže toto poznání je stále povrchní, což velmi jasně formuloval geniální nositel Nobelovy ceny za fyziku, hravý Richard Feynman. Uvádíme volný překlad jeho slov:

10.9.2019 v 9:07 | Karma článku: 40.60 | Přečteno: 2004 | Diskuse
Počet článků 122 Celková karma 15.00 Průměrná čtenost 409

Michal Jupp Konečný Narodil se na úpatí Nuselského mostu, když tam ještě nestál. * Do Prahy se vrátil za účelem vysokoškolských studií, ale to už měl zkušenosti s jazzem a rock’n’rollem. * Ale věnoval se divadlu, pro které psal hry a písničky. * Nakonec založil se svou ženou Hankou folkovou kapelu. * Aby měla kde hrát, začal organizovat koncerty v Malostranské besedě. * Z Malostranské besedy se stala Mekka všech folkařů, trampů, bluegrassistů a písničkářů. * Po deseti letech ho z Besedy vyhodili, protože tam uváděl režimu nepohodlné písničkáře. * Stal se šéfem břevnovského Klubu na Petynce. * Na dalších deset let se Petynka stala Mekkou všech folkařů, trampů, bluegrassistů a písničkářů. * V sedmdesátých a osmdesátých letech byl dramaturgem Porty, která se v té době z malých sálků vypracovala až na třicetitisícový Lochotín v Plzni. * Byl lídrem Folk a Country Klubu, který po třicet let pořádal v Praze koncerty v Lucerně a dalších velkých sálech. * Byl dramaturgem Českokrumlovského folkového festivalu, Svojšického slunovratu, Svojšického letorostu, Banjo Jamboree, Country rumpálu a dalších festivalů. * Psal do Mladého světa, Mladé fronty a dalších medií o hudbě. * Ve vydavatelství Panton připravil řadě dnes velmi slavných kapel jejich první alba. * Po Listopadu 89 se stal šéfredaktorem časopisu FOLK & COUNTRY a je jím (pod názvem FOLK) dodnes. * Připravil devadesát televizních pořadů Folková setkání. * Je dramaturgem festivalů Zahrada a Folková růže. * Zatím mu vyšly čtyři knihy. * Má dceru a syna, čímž si zajistil šest vnoučat. * Jeho životní krédo: Vstoupíš-li do vozovky, nečum po ženskejch.

Najdete na iDNES.cz